logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
e-Recepta
|
e-Recepta na testosteron

e-Recepta na testosteron

24.04.2023
arrow Skąd się bierze testosteron w organizmie?
arrow Jakie skutki może powodować niedobór testosteronu u mężczyzn?
arrow Kiedy zostanie wystawiona e-Recepta na testosteron?
arrow Do jakiego specjalisty powinien udać się mężczyzna?
arrow Przeciwwskazania do stosowania testosteronu przez mężczyzn

Testosteron jest najważniejszym hormonem męskim, który odgrywa potężną rolę w męskim organizmie. Jego niedobór wiążę się z wieloma konsekwencjami, wskutek czego wystawiana jest przez lekarza e‑Recepta na testosteron. W jakich przypadkach takie sytuacje mają miejsce?

 

Skąd się bierze testosteron w organizmie?

Hormon, jakim jest testosteron powstaje w jądrach u mężczyzn, a u kobiet przez jajniki. Poziom testosteronu w organizmie kontrolowany jest przez przysadkę mózgową. Natomiast przysadka mózgowa kontrolowana jest przez podwzgórze, co oznacza, że gdy poziom testosteronu jest za niski, przysadka mózgowa próbuje wydzielać hormon stymulujący. Ma on pobudzić męskie jądra do produkcji testosteronu, jednak w wyniku zaburzeń, czy chorób nie zawsze to działa. Dlatego organizm należy zacząć wspomagać przyjmowaniem testosteronu zewnętrznie, czyli w postaci leku.

 

Jakie skutki może powodować niedobór testosteronu u mężczyzn?

Niedobór testosteronu może spowodować u mężczyzn zaburzenia funkcji rozrodczych, czyli niepłodność, a także problemy na tle seksualnym, czyli zaburzenia erekcji i obniżone libido. Niedobór testosteronu ma również poważny wpływ na niepoprawny rozwój narządów płciowych oraz na dojrzewanie płciowe. Testosteron jest silnie związany z męskimi cechami, które nadaje mężczyznom, czyli owłosienie, rozwój mięśni, budowę ciała, czy skala głosu. Co ciekawe – poziom testosteronu wpływa również za zachowanie, ponieważ może nasilać agresję i wybuchowość.

Kobiety również mogą zostać poddane leczeniem testosteronem, ponieważ mogą one zmagać się z nadmiarem estrogenów, a to powoduje zaburzenia miesiączkowania, a także przyrostem masy ciała, wypadanie włosów, przewlekłym osłabieniem, migrenowymi bólami głowy, a także zaniżonym libido.

 

Kiedy zostanie wystawiona e-Recepta na testosteron?

Niski poziom testosteronu to często wynik związany z podwyższonym poziomem cukru we krwi, nadwagą, zespołem metabolicznym czy nadciśnieniem tętniczym. Dużym czynnikiem powodującym niedobór jest również stres, który związany jest z wysokim poziomem kortyzolu we krwi, który skutecznie obniża poziom testosteronu. Wszelkie używki, schorzenia oraz urazy jąder to również powód do problemów z poziomem testosteronu.

 

Do jakiego specjalisty powinien udać się mężczyzna?

Kobiety od problemów hormonalnych mają ginekologa, a mężczyźni? Męskim odpowiednikiem ginekologa jest androlog. Androlog zajmuje się leczeniem oraz diagnostyką zaburzeń męskiego układu płciowego. To oznacza, że wszelkie niedobory hormonalne, wady i zaburzenia rozwojowe układu płciowego leżą w kompetencjach androloga. e-Recepta na testosteron również może zostać wystawiona przez endokrynologa, urologa, psychiatrę, seksuologa, a także ginekologa. Podczas konsultacji online lekarz również ma możliwość wystawienia e-Recepty na testosteron.

Podstawą do wprowadzenia leczenia testosteronem są badania krwi, które powinny być wykonywane na czczo.

 

Przeciwwskazania do stosowania testosteronu przez mężczyzn

Najpoważniejszym przeciwwskazaniem jest nowotwór prostaty. Terapia może spotęgować proces rozwoju nowotworu prostaty u mężczyzn. Dlatego wprowadzone leczenie testosteronem, powinno być regularnie kontrolowane badaniami krwi, które określa czynnik PSA. Oprócz nowotworu, ważnymi przeciwwskazaniami są choroby płuc oraz wątroby, a także osoby cierpiące na bezdech senny.

Testosteron zawsze powinien być przyjmowany pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ nieprawidłowe przyjmowanie może znacząco odbić się na zdrowiu.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu: 3,7 / 5
star star star star star
Średnia ocena artykułu: 3,7 / 5

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy zawsze trzeba wyników badań, do rozpoczęcia terapii testosteronem?

Tak. Lekarz online, zanim wprowadzi kurację testosteronem musi mieć podstawę do wystawienia e-Recepty na testosteron. Testosteron jest hormonem, dlatego musi być podawany pod ścisłą kontrolą lekarza.

Czy w trakcie konsultacji online, lekarz wystawi e-Receptę na testosteron?

W przypadku konsultacji online są dwie możliwości. Posiadając aktualne wyniki badań, w których określony jest poziom testosteronu, daje to możliwość wystawienia e-Recepty na testosteron. Drugą możliwością jest kontynuacja leczenia, którą należy potwierdzić lekarzowi podczas konsultacji, np. wglądem w ostatnie e-Recepty.

Czy można przedawkować testosteron?

Jest to jak najbardziej możliwe, dlatego przyjmowanie go powinno być kontrolowane przez lekarza. Nadmiar testosteronu może doprowadzić do zaburzeń erekcji, czy problemów z libido.

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!