logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Depresja – diagnozowanie i leczenie

Depresja – diagnozowanie i leczenie

05.06.2020

Szacuje się, że depresja to problem około 3 proc. Polaków, choć psychiatrzy wskazują, że liczba ta jest mocno niedoszacowana. Wynika to oczywiście z faktu, że wiele osób nie szuka pomocy lub nie chce leczyć depresji u psychiatrów, a jedynie stara się rozwiązać problemy na własną rękę. Z czym wiąże się ta choroba, gdzie szukać jej przyczyn, a także w jaki sposób można ją pokonać

arrow Definicja oraz główne przyczyny stanów depresyjnych
arrow Jakie są główne rodzaje depresji?
arrow Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?
arrow Predyspozycje do depresji
arrow Problem depresji przedporodowej
arrow Zespół złamanego serca
arrow Jakie są najczęstsze objawy depresji?
arrow Jakie są objawy fizyczne depresji?
arrow Jak pokonać depresję?
arrow Jak sobie radzić z depresją, czyli pierwsza wizyta u psychiatry
arrow Zwolnienie L4 od psychiatry
arrow Jak pomóc choremu na depresję?
arrow Jak pomóc chorym na depresję nastolatkom?
arrow Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:

Definicja oraz główne przyczyny stanów depresyjnych

 

Depresją określa się zaburzenie cechujące się co najmniej dwutygodniowym pojawianiem się objawów takich jak odczuwanie braku sensu życia, ciągły smutek, nieustanne przygnębienie oraz niechęć do działania. Wśród najczęstszych przyczyn stanów depresyjnych wyróżnia się:

 

  • czynniki biochemiczne – gdy w mózgu chorego dochodzi do zaburzeń działania związków takich jak serotonina i dopamina,
  • czynniki genetyczne – jeśli w rodzinie występowały choroby afektywne, wówczas większe jest ryzyko, że osoby bliskie będą chorować na depresję,
  • czynniki społeczne – stany depresyjne wynikają wówczas z przyczyn ekonomicznych, w tym m.in. pogorszenia jakości życia w wyniku np. utraty stałego źródła zarobku.

 

Do głównych przyczyn depresji zalicza się ponadto czynniki natury psychologicznej. Należy do nich m.in. śmierć bliskiej osoby.

 

Jakie są główne rodzaje depresji?

 

Według literatury psychiatrycznej, najczęściej występującymi typami depresji są:

  • depresja endogenna – spowodowana m.in. niedoborem noradrenaliny oraz serotoniny,
  • depresja egzogenna – objawiająca się w efekcie traumatycznych życiowych doświadczeń,
  • depresja maskowana – nie skutkująca zaburzeniami nastroju, a przede wszystkim fizycznymi objawami, takimi jak bóle głowy czy bezsenność,
  • depresja sezonowa określana jako depresja jesienna albo zimowa – spowodowana brakiem dostępności do naturalnego światła słonecznego. Zazwyczaj taki stan depresyjny ma dość łagodny przebieg i mija z czasem.

 

Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa?

 

Kolejną chorobą diagnozowaną przez psychiatrów, która na wielu polach podobna jest do depresji, jest zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Charakteryzuje się ono dwiema fazami:

 

  • epizodami maniakalnymi objawiającymi się euforią oraz nadpobudliwością,
  • epizodami depresyjnymi przejawiającymi się smutkiem, poczuciem pustki oraz utratą zdolności do cieszenia się życiem.

 

Choć jak doskonale widać w przypadku tej choroby również mamy do czynienia z depresją, to leczenie jej w ten sam sposób nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Pierwszym etapem jest więc konsultacja psychiatryczna, dzięki której choroba afektywna dwubiegunowa zostanie rozpoznana oraz następnie wdrożenie leczenia. To ostatnie obejmuje m.in. przyjmowanie leków, a także terapię, najczęściej interpersonalną albo poznawczą. Takie działania mają na celu przede wszystkim ograniczenie nawrotów choroby.

 

Predyspozycje do depresji

 

Depresja nie kieruje się ani wiekiem, ani płcią, występuje więc i u kobiet, i u mężczyzn, zarówno młodych, jak i starszych. Warto wspomnieć także o temacie tabu, jakim jest męska depresja, która nie koresponduje ze stereotypem silnego i odpowiedzialnego mężczyzny. Niestety wielu panów nie pozwala sobie na zauważenie u siebie objawów depresji, przez co często uderza ona ze zdwojoną siłą.

 

Poważnym problemem, który nasilił się w ostatnich latach jest również depresja u nastolatków. Stwierdzana jest u około 8 proc. osób w tym wieku, przy czym cierpieć na nią może nawet 20 proc. W tej grupie objawia się ona na wiele różnych sposobów, w tym m.in.:

 

  • wycofaniem z życia towarzyskiego,
  • poczuciem znudzenia i zniechęcenia,
  • płaczliwością,
  • poczuciem bycia bezużytecznym.

 

W skrajnych przypadkach depresja u nastolatków może prowadzić do myśli samobójczych, a nawet prób samobójczych. Dlatego też kluczem jest rozmowa z psychoterapeutą, którą młodzi ludzie z pomocą rodziców mogą odbyć również online.

 

Problem depresji przedporodowej

 

Depresja u kobiet w ciąży to problem dotykający od około 10 do 20 proc. Często jednak pozostaje ona nierozpoznana, choć może mieć kolosalny wpływ na zdrowie zarówno kobiety, jak i jej dziecka. Niestety jest ona trudna do zdiagnozowania, gdyż dla wielu pań symptomy są spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej.

 

Problematyczna jest też depresja poporodowa, która w naszym kraju także jest tematem tabu. Bez odpowiedniej terapii psychiatrycznej może ona trwać nie tylko miesiące, ale lata. Objawia się na wiele sposobów, od niemożności zaśnięcia pomimo zmęczenia, przez niezdolność do cieszenia się, aż po poczucie winy i lęk.

 

Zespół złamanego serca

 

Epizod depresyjny często pojawia się także po rozstaniu z dotychczasowym życiowym partnerem. W takiej sytuacji część osób doświadcza – poza załamaniem nerwowym – apatii, stresu oraz bezsenności. Oczywiście obniżenie nastroju na jakiś czas jest zupełnie normalne, jeśli jednak objawy przedłużają się lub nasilają z czasem, warto skorzystać z psychoterapii indywidualnej online lub innej formy kontaktu ze specjalistą.

 

Jakie są najczęstsze objawy depresji?

 

Jednym z głównych objawów depresji jest najczęściej zmęczenie, któremu towarzyszy ogólne zniechęcenie i brak chęci do życia. Niechęć ta może prowadzić również w skrajnych sytuacjach do myśli samobójczych oraz do lęku przed ludźmi z najbliższego otoczenia, chory unika więc kontaktów międzyludzkich i woli przebywać w samotności.

 

Kolejnym częstym objawem depresji u osób dorosłych jest strach przed pracą. To tzw. ergofobia objawiająca się silnym stresem, a nawet panicznym lękiem przed udaniem się do miejsca pracy. Może być ona zarówno efektem, jak i przyczyną depresji.

 

Jakie są objawy fizyczne depresji?

 

Objawy depresji to nie tylko obniżony nastrój czy niechęć do życia, ale również szereg oznak somatycznych. Należą do nich m.in.:

 

  • problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego,
  • chroniczne bóle głowy i klatki piersiowej,
  • utrata albo nadmierny apetyt,
  • nudności.

 

Objawy te z czasem mogą się nasilać i prowadzić do chorób przewlekłych. Nieleczona depresja może skutkować m.in.:

 

 

Skutki depresji mogą być naprawdę poważne, dlatego też choroby tej nie powinno się ignorować.

 

Jak pokonać depresję?

 

Pierwszym etapem w drodze do zdrowia jest oczywiście diagnoza depresji. Wiele osób próbuje diagnozować się samodzielnie, np. poprzez testy na depresję online. Nie są to jednak dobre metody i zawsze niezbędna jest diagnoza specjalisty, który dokona jej na podstawie dogłębnej rozmowy i na tej podstawie pomoże wyjść z depresji.

 

Kolejnym nieuniknionym etapem w przypadku cięższej depresji jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Leki na depresję są oczywiście przepisywane na receptę wydawaną przez psychiatrów. Wielu pacjentów obawia się ich skutków ubocznych, na szczęście jednak obecnie wdraża się antydepresanty nowej generacji. Choć nie są one zupełnie obojętne dla organizmu, to powodują zdecydowanie mniej niepożądanych skutków.

 

Leki na depresję na receptę pacjenci przyjmują średnio przez pół roku do roku. Istotne jest jednak to, że nawet w przypadku ustąpienia objawów, nie można samodzielnie ich odstawiać. Grozi to bowiem nawrotem i nasileniem epizodu depresyjnego.

 

Jak sobie radzić z depresją, czyli pierwsza wizyta u psychiatry

 

Jak pokonać depresję samemu, to częste pytanie stawiane przez internautów. Warto jednak dać szansę sobie pomóc i skorzystać z wiedzy psychoterapeuty. Na szczęście można uzyskać ją online, poprzez wygodne konsultacje psychiatryczne udzielane bez wychodzenia z domu, sprzed ekranu komputera.

 

Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry online? Podobnie, jak ma to miejsce w gabinecie. Spotkanie opiera się przede wszystkim na rozmowie, na podstawie której specjalista poznaje swojego pacjenta, jego problemy, a także objawy z którymi się boryka. Dzięki temu możliwe jest zaproponowanie leczenia, w tym także uzyskanie preparatów farmakologicznych na receptę.

 

Do pierwszej wizyty u psychoterapeuty nie trzeba dodatkowo się przygotowywać. Wystarczy szczera oraz bezpośrednia rozmowa, na podstawie której specjalista sam będzie mógł zadawać niezbędne pytania, by pomóc pacjentowi.

 

Zwolnienie L4 od psychiatry

 

Częstym objawem depresji jest lęk przed pracą. W takiej sytuacji niezbędne może być zaniechanie jej wykonywania na pewien czas i jest to możliwe dzięki zwolnieniu lekarskiemu od psychiatry. Maksymalny czas L4 w takiej sytuacji to 182 dni, podobnie jak w przypadku chorób o podłożu fizycznym.

 

Co istotne, takie zwolnienie lekarskie można uzyskać również poprzez konsultację psychiatryczną online. W jej trakcie kluczowa będzie rozmowa z pacjentem, na podstawie której specjalista zadecyduje, czy w danej sytuacji L4 rzeczywiście jest niezbędne.

 

Jak pomóc choremu na depresję?

 

Depresja dotyka wielu osób, dlatego większość z nas – często nieświadomie – zetknęła się z taką osobą. Kluczowe jest dowiedzenie się, jak okazać jej wsparcie. Trzeba ją przede wszystkim zachęcić do spotkań z psychiatrą, a jeśli takowe się rozpoczną, zachęcać do regularnego uczestnictwa. W przypadku, gdy chory jest niechętny wyjściom na takie spotkania, można skorzystać z konsultacji psychiatrycznych online realizowanych bez wychodzenia z domu.

 

Kolejny etap to wzmacnianie woli do działania. Choć wiele osób chorych na depresję boryka się z niechęcią do jakiejkolwiek aktywności życiowej, to warto je do tego zachęcać. Oczywiście chodzi tu o proste i przyjemne zadania, w tym wychodzenie na spacery i przebywanie na łonie natury. Istotne jest jednak to, aby unikać przymusu, a do działań zachęcać w sposób łagodny.

 

Ważne jest ponadto, aby problem depresji nie był przez członków rodziny bagatelizowany. Chorego nie można krytykować za brak chęci do aktywności oraz występowanie epizodów depresyjnych, gdyż może to objawić się pogłębieniem takich stanów.

 

Jak pomóc chorym na depresję nastolatkom?

 

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że ich dziecko cierpi na depresję. Niestety wynika to m.in. ze zbyt rzadkich i nazbyt pobieżnie prowadzonych rozmów, które nie pozwalają nastolatkowi na wyjawienie swoich głęboko skrywanych uczuć i problemów. Warto też wspomnieć, że jeśli problem depresji przerasta opiekunów, nie powinni bać się skorzystania z pomocy z zewnątrz. Wielu psychiatrów oferuje bowiem także konsultacje online dla nastolatków, dlatego jest to wygodny sposób, by młodzi ludzie mogli z nich korzystać.

 

Depresja jest poważną chorobą, której nie można bagatelizować i z którą można aktywnie walczyć. Najlepiej robić to z pomocą psychiatry, co znacznie ułatwiają konsultacje psychiatryczne online, które można odbywać dzięki platformie haloDoctor.pl. Ich atutem jest to, że można korzystać z nich dyskretnie, bez wychodzenia z domu, dokładnie wtedy, gdy pacjentowi najbardziej to odpowiada.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego depresję w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy psycholog lub psychoterapeuta, może wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie?

Nie, nie ma takiej możliwości, ponieważ psycholog oraz psychoterapeuta, nie są lekarzami po studiach medycznych. Z racji tego nie posiadają oni uprawnień do wystawiania pacjentom L4 lub e-Recept. 
 

Na jak długi czas lekarz może przepisać e-Receptę na leki psychotropowe?

Należy pamiętać, że recepta na leki psychotropowe oraz substancje narkotyczne, może zawierać ilość leku na maksymalnie 90 dni leczenia. Taką receptę możemy wykupić w każdej aptece na terenie naszego kraju w ciągu 30 dni od daty jej wystawienia.
 

Czy lekarz pierwszego kontaktu może wystawić e-Receptę na leki Rpw?

Tak, lekarz pierwszego kontaktu jest w pełni upoważniony do wystawienia e-Recepty na leki Rpw. Jednak należy pamiętać o tym, że jeżeli pacjent nigdy ich nie przyjmował, powinien się w pierwszej kolejności skonsultować z psychiatrą. W przypadku braku historii choroby od psychiatry lekarz POZ może odmówić wypisania e-Recepty na leki Rpw. 
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!