Poważnym błędem, który popełnia wiele osób to mieszanie zawodów lekarskich z tymi, które zawodem lekarskim nie są. Tak dzieje się w przypadku stawiania obok siebie psychiatry, psychologa oraz psychoterapeutę – dla wielu tu nie ma granic, a są, i to bardzo widoczne i bardzo ważne.
Podstawową różnicą, która odróżnia psychologa i psychoterapeutę od psychiatry jest fakt, że z całej trójki to jedynie psychiatra ma uprawnienia lekarskie. Psycholog to osoba, która ma za sobą ukończone studia na kierunku psychologia i ma tytuł magistra psychologii. Posiadając dokumenty potwierdzające kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych, psycholog może orzekać, opiniować, prowadzić pomoc w zakresie psychologicznym, a także diagnozować pod tym kątem. Aby móc prowadzić psychoterapie, osoba powinna mieć ukończone studia podyplomowe w tym kierunku.
Psycholog może spełniać się na wielu stanowiskach:
W zależności od wiedzy i ambicji, psycholog może znaleźć wiele ciekawych stanowisk związanych mniej lub bardziej ze swoim wykształceniem.
Duża część społeczeństwa ma problem z wiedzą na temat uprawnień poniektórych zawodów i tak jest w przypadku psychologa. Idąc na wizytę, wielu zastanawia się, czy psycholog może wystawić L4? Później na sesji dowiaduje się, że nie ma takich uprawnień i pacjent wychodzi rozczarowany. Pomoc psychologa jest dość okrojona i mając poważniejsze problemy, należy zgłosić się do psychiatry. Niestety wielu pacjentów rezygnuje z wizyty u psychiatry z powodu wstydu bądź kiepskiego dostępu do usług medycznych, dlatego coraz więcej pacjentów decyduje się na konsultacje online na platformie medycznej haloDoctor.
W przypadku konsultacji z psychiatrą, sytuacja wygląda inaczej, ponieważ psychiatra z racji tytułu lekarza, ma pełne prawo wystawić pacjentowi L4 w przypadku choroby. Coraz więcej zwolnień od psychiatrów powiązanych jest z depresją i innymi zaburzeniami na tle psychicznym, które wymagają fachowego leczenia. Zasady obowiązujące na L4 od psychiatry są takie same, jak w przypadku zwolnienia lekarskiego z powodu przeziębienia. Pacjent musi bezwzględnie stosować się do zaleceń, które wymaga przebywanie na zwolnieniu lekarskim.
Leczenie psychiatryczne jest zależne od zdiagnozowanego zaburzenia. Jedni pacjenci będą wymagali wypoczynku i terapii, drudzy silnych leków uspokajających, a trzeci pilnej hospitalizacji. Czas trwania zwolnienia lekarskiego, które wystawił lekarz to maksymalnie 182 dni. Na czas zwolnienia od psychiatry, pacjent ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a później do zasiłku chorobowego, jeśli składki na ubezpieczenie chorobowe są odprowadzane zgodnie z umową o pracę lub umowę zlecenie. W przypadku umowy zlecenia, niezbędna jest zgoda na odprowadzanie składek chorobowych. Brak zgody, spowoduje brak możliwości skorzystania z L4.
Psycholog nie jest lekarzem, w związku z tym nie ma uprawnień, które pozwalałyby na wystawienie zwolnienia. Psycholog może zasugerować wizytę u psychiatry, który już takie uprawienia posiada i w przypadku konieczności wystawienia L4, zrobi to.
Jak najbardziej lekarz psychiatra ma takie prawo. Każdy lekarz posiadający uprawnienia do wystawiania e-Zwolnień, może wystawić takowe podczas wizyty pacjenta w gabinecie lub podczas konsultacji online na platformie medycznej.
Platforma medyczna haloDoctor zrzesza wielu psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów z każdego zakątka kraju, czy świata. Lekarze samodzielnie ustalają swoje godziny pracy, niektórzy z nich pracują również w godzinach nocnych, co pozwala pacjentowi wybrać tego specjalistę, który udostępnia odpowiednie dla pacjenta godziny wizyty.