logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Materiały Partnera
|
Czy można wyleczyć napięciowy ból głowy?

Czy można wyleczyć napięciowy ból głowy?

14.11.2023

Napięciowe bóle głowy są najczęstszym rodzajem pierwotnych bólów głowy i częściej dokuczają kobietom niż mężczyznom. Ich podłoże upatruje się w aktywnym zawodowo stylu życia, który wiąże się z podatnością na długotrwały stres, brakiem higieny pracy i zdrowego trybu życia. Przyjmuje się, że zmęczenie i stres to jedne z czynników, które wyzwalają napięciowe bóle głowy, dlatego coraz częściej mówi się o tej dolegliwości w kontekście choroby cywilizacyjnej.

arrow Jak objawia się napięciowy ból głowy?
arrow Przyczyny napięciowego bólu głowy?
arrow Domowe sposoby na napięciowy ból głowy

Jak objawia się napięciowy ból głowy?

 

Ból głowy o charakterze napięciowym zwykle odczuwany jest z przodu głowy lub w okolicach skroni. Zdarza się także, że jest odczuwany w potylicy. Różne może być natężenie bólu, a także jego charakter. Opisywany jest jako rozpierający, zaciskający, ale również pulsujący. Zazwyczaj nie towarzyszą mu żadne inne objawy towarzyszące, chociaż jeśli jest szczególnie intensywny, może wywołać nudności. Cechą charakterystyczną napięciowego bólu głowy jest to, że zwykle częściej pojawia się po południu niż rano, co również należy wiązać ze stresem, któremu jesteśmy poddani w ciągu całego dnia.

 

Zwykle atak zaczyna się od uczucia napięcia mięśni w okolicy głowy. U większości osób ma umiarkowane nasilenie, ale zdarzają się ataki, które skutecznie uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. W takich przypadkach często mylony jest z migreną, co tylko utrudnia jego leczenie. Napięciowy ból głowy może być ostry i trwać kilkadziesiąt minut. Czasem ma bardziej przewlekły charakter i dokucza choremu nawet przez kilka dni z rzędu, powodując ogóle osłabienie i rozdrażnienie.

 

Przyczyny napięciowego bólu głowy?

 

Napięciowy ból głowy nie jest powiązany z żadną chorobą. Można jednak wskazać wiele istotnych czynników, które mogą wywołać atak. Na pierwszym miejscu wymienia się przede wszystkim stres, który w dzisiejszych czasach towarzyszy młodym, aktywnym zawodowo ludziom. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu, warto zadbać o tzw. higieniczny tryb życia i pracy. Ból mogą bowiem powodować, m.in.:

 

  • niedobory snu i przewlekłe zmęczenie,
  • przepracowanie, które prowadzi również do wypalenia zawodowego,
  • dieta obfita w produkty przetworzone i pokarmy typu fast food,
  • nieregularne spożywanie posiłków, a zwłaszcza zbyt długie przerwy między posiłkami lub rezygnacja, np. ze śniadania,
  • braki witamin i minerałów w organizmie,
  • niewłaściwe nawodnienie organizmu.

 

Czynnikami aktywizującymi mogą być też nadmierny stres, hałas, intensywne zapachy i sztuczne oświetlenie. Należy unikać również długie przebywania w dusznych i niewystarczająco wietrzonych pomieszczeniach. Jeśli czujemy niepokojące napięcie, warto przerwać wykonywane czynności i udać się na spacer na świeżym powietrzu. Nie jest też wskazane długotrwałe przebywanie przed monitorem komputera, które dodatkowo męczy wzrok.

 

Domowe sposoby na napięciowy ból głowy

 

Napięciowy ból głowy nie wymaga specjalistycznej terapii, ale unikanie czynników, które go aktywizują. Doraźnie można sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. te, których substancją jest należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – ketoprofen.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Zobacz podobne
brak
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!