logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Czy dieta wpływa na stany lękowe?

Czy dieta wpływa na stany lękowe?

15.11.2024

Czy dieta wpływa na stany lękowe? Jeśli tak, to co powinno się jeść, a jakich pokarmów unikać? Nie od dziś wiadomo, że dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu różnymi chorobami. Niektórzy od razu udają się do lekarza po leki na uspokojenie na receptę, podczas gdy drudzy próbują zapanować nad stanami lękowymi technikami relaksacyjnymi oraz pokarmem, który dostarczają do swojego organizmu 

arrow Osoby cierpiące na stany lękowe powinny pamiętać o kilku prostych zasadach:
arrow Czy cukier nasila objawy lękowe?
arrow Czy objawy lękowe poprawiają się po ograniczeniu cukru i karmieniu organizmu odpowiednimi pokarmami?
arrow Jakie wskazówki żywieniowe mogą być pomocne?

Osoby cierpiące na stany lękowe powinny pamiętać o kilku prostych zasadach:

  1. Niski poziom cukru we krwi, słabe nawodnienie, spożywanie alkoholu, kofeiny i palenie tytoniu mogą również wywoływać lub naśladować objawy lęku.
  2. Ważne jest regularne spożywanie posiłków i zapobieganie stanom hipoglikemii.
  3. Najlepsze jest odpowiednie nawodnienie zwykłą wodą, co najmniej sześć do ośmiu szklanek dziennie.
  4. Osoba odczuwająca niepokój może sięgać po alkohol, aby uspokoić nerwy, ale nadmierne picie może prowadzić do własnych problemów emocjonalnych i fizycznych.
  5. Praca nad dobrze zbilansowaną dietą z odpowiednią ilością owoców, warzyw, chudego mięsa i zdrowych tłuszczów pozostaje dobrym zaleceniem dla osób zmagających się z lękiem. Unikanie przetworzonej żywności i żywności bogatej w cukier oznacza, że organizm doświadcza mniej wahań poziomu cukru we krwi, co pomaga jeszcze bardziej zmniejszyć uczucie niepokoju. Mówiąc najprościej, przypływ cukru może naśladować atak paniki.

 

Czy cukier nasila objawy lękowe?

Tak! Istnieje wiele ukrytych cukrów w żywności, którą spożywamy na co dzień. Organizm potrzebuje zdrowej równowagi cukru, węglowodanów, tłuszczów i białek do funkcjonowania, to właśnie ta równowaga pomaga nam zachować zdrowie. Spożywanie cukru z naturalnych źródeł, takich jak owoce, a nie sok owocowy lub suszone owoce, wpływa na organizm inaczej niż słodycze lub ukryte cukry w żywności.

 

Czy objawy lękowe poprawiają się po ograniczeniu cukru i karmieniu organizmu odpowiednimi pokarmami?

Dobrym pomysłem jest rozmowa z lekarzem przed wprowadzeniem drastycznych zmian w sposobie odżywiania. Udaj się na wizytę do dietetyka, jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek.

Podobnie jak w przypadku każdej zmiany diety, organizm będzie potrzebował czasu na dostosowanie się. Jeśli poza tym jesteś zdrowy i ograniczyłeś przetworzony cukier, możesz odczuwać powolną poprawę lęku dzięki mniejszej liczbie wzlotów i upadków spowodowanych nadmiarem cukru. 

 

Jakie wskazówki żywieniowe mogą być pomocne?

Niektóre z poniższych wskazówek mogą okazać się przydatne, gdyż warto:

  • Stosować zdrową i zbilansowaną dietę na wzór diety śródziemnomorskiej, 
  • Spożywać pokarmy bogate w cynk, takie jak produkty pełnoziarniste, jarmuż, brokuły, rośliny strączkowe i orzechy,
  • Spożywać pokarmy bogate w magnez: ryby, awokado, ciemne warzywa liściaste,
  • Spożywać pokarmy bogate w witaminę B, takie jak szparagi, warzywa liściaste, mięso i awokado,
  • Spożywać pokarmy bogate w probiotyki, takie jak kefir, jogurt i inne sfermentowane produkty spożywcze.

Jeśli stosujesz dietę tylko w celu zwalczania lęku, zmiana ta może nie być oczywista lub natychmiastowa. Konieczna może być również rozmowa z lekarzem na temat leków. Leki na uspokojenie na receptę w połączeniu z właściwą dietą mogą zdziałać cuda. Zintegrowane podejście do leczenia, w tym terapia rozmową, techniki uważności, łagodzenie stresu, dobra higiena snu i zbilansowana dieta są równie ważnymi elementami.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 359 opinii
Umów wizytę
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 746 opinii
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 2 opinie
Umów wizytę
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 359 opinii
Umów wizytę
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 746 opinii
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 359 opinii
Umów wizytę
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 359 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 746 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Czy może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego?
Częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte Chciałbym dodać, że jestem również perfekcjonistą i często sprzątam.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 359 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologa i psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 746 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Kuczera
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT),psycholog,Psycholog dzieci i młodzieży,psycholog dorosłych,interwent kryzysowy
5.00 / 12 opinii
Umów wizytę
Tak, częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (OCD). W OCD pojawiają się natrętne myśli (obsesje), które wywołują niepokój, a kompulsywne działania (kompulsje) są próbą złagodzenia tego niepokoju. Perfekcjonizm i częste sprzątanie również mogą być związane z OCD, szczególnie jeśli odczuwasz silną potrzebę, aby wszystko było w idealnym porządku i gdy te zachowania znacząco wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli te objawy Cię niepokoją lub utrudniają funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
Zalecam wizytę u psychologa oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Kiedy powinienem skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą?

Jeżeli lęk staje się przewlekły, utrudnia Twoje codzienne funkcjonowanie, wywołuje silne objawy fizyczne, takie jak bóle w klatce piersiowej czy trudności z oddychaniem, lub jeżeli masz myśli samobójcze, powinieneś jak najszybciej skonsultować się z profesjonalistą.

Jakie są metody leczenia stanów lękowych?

Metody leczenia stanów lękowych obejmują terapię psychologiczną, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, oraz leczenie farmakologiczne. Wybór metody zależy od nasilenia i rodzaju lęku, indywidualnych preferencji pacjenta oraz jego ogólnego stanu zdrowia.

Czy stany lękowe mogą prowadzić do innych problemów zdrowotnych?

Tak, chroniczny lęk może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak problemy z sercem, zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania, problemy z układem pokarmowym czy choroby skóry. Dlatego ważne jest skuteczne radzenie sobie z lękiem i poszukiwanie pomocy, gdy jest to konieczne.

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!