Kodeks pracy pod względem zwolnień lekarskich i czasu ich trwania jest skonstruowany jasno i klarowanie. Ile można być na L4 jest zależne od jednostki chorobowej. Jakie więc są zasady dla osób idących na dłuższe zwolnienie lekarskie?
L4 dla osób, które zachorowały maksymalnie może trwać 182 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wyjątkiem są kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na gruźlicę, w tych dwóch przypadkach czas trwania L4 może wynosić aż 270 dni w ciągu roku kalendarzowego. Wraz z nowym rokiem, czas trwania L4 rozpoczyna się od początku.
Bywają sytuacje zdrowotne, w których 182 dni L4, to za mało, aby dojść w pełni do zdrowia. W takich przypadkach przewidziane jest świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje maksymalnie na kolejne 12 miesięcy.
Zwolnienie lekarskie może również zostać wykorzystane na inną osobę z rodziny, która zachorowała i wymagane jest sprawowanie nad nią opieki. W przypadku L4 na dziecko do 14. roku życia, rodzic lub opiekun prawny ma dodatkowe 60 dni do wykorzystania, w przypadku dzieci starszych, czas zwolnienia wynosi 14 dni. Tak samo jest w przypadku konieczności opieki nad innym domownikiem, z którym dzieli się gospodarstwo domowe.
Pracownik, który wykonuje obowiązki zawodowe w nowym miejscu pracy nie dłużej niż 30 dni, nie ma prawa skorzystania od razu ze zwolnienia lekarskiego. A jest tak z powodu tak zwanego okresu wyczekiwania, który obowiązuje w przypadku podpisania umowy o pracę.
Jedynie określone sytuacje zezwalają na zwolnienie pracownika, który przebywa na L4. Mianowicie, pracodawca może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym osobie, która:
Każde zwolnienie lekarskie jest oznaczone kodem literowym, który informuje pracodawcę, jaki jest mniej więcej powód zwolnienia lekarskiego, a także to, jaka kwota wynagrodzenia chorobowego przysługuje pracownikowi na L4.
W przypadku otrzymania zwolnienia lekarskiego w powodu nadużywania alkoholu, przez pierwsze pięć dni zwolnienia płatnik nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wykorzystywaniu zwolnienia lekarskiego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zatrzymać wypłatę zasiłku chorobowego. Jednocześnie może domagać się zwrotu tych środków, które zostały już wypłacone.
Tak. Lekarz rodzinny w przypadku stwierdzenia kontynuacji choroby, na którą zostało wystawione L4 przez lekarza specjalistę, ma prawo przedłużyć zwolnienie o odpowiednią liczbę dni.
W przypadku takiej sytuacji, najczęściej pacjent zwraca różnicę, która wynikła z pomyłki lekarza. Dlatego należy uważnie weryfikować wystawiane e-Zwolnienie.