Pacjenci z cukrzycą powinni w sposób szczególny dbać o to, co znajduje się na ich talerzu. Jednak oprócz głównych posiłków, bardzo ważne, by zwracać uwagę również na spożywane przekąski. Zobacz, na co może sobie pozwolić cukrzyk.
Dieta w cukrzycy to bardzo istotny element terapii. Nie da się jednak stworzyć jednego menu dla wszystkich cukrzyków. Dla każdego pacjenta obecnie ustalany jest indywidualny jadłospis. Istnieją jednak uniwersalne zasady, o których powinien pamiętać każdy diabetyk.
Częste i regularne posiłki to podstawa zarówno przy cukrzycy typu 1, jak i przy cukrzycy typu 2. Chorzy muszą jeść o stałych porach, ponieważ brak systematyczności prowadzi tu do rozregulowania gospodarki organizmu. Inne istotne zasady to:
Jeżeli borykasz się z cukrzycą, przede wszystkim wybieraj przekąski o niskim indeksie glikemicznym. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko nagłych skoków cukru we krwi, które są szkodliwe. Ponadto produkty z niskim indeksem glikemicznym to właściwe wsparcie dla tych diabetyków, którzy mierzą się z nadwagą albo otyłością. Niestety, nieprawidłowa masa ciała to jeden z czynników predysponujących do rozwoju i gorszego przebiegu cukrzycy. Chcąc więc ją obniżyć, warto przede wszystkim włączyć do diety produkty z niskim indeksem glikemicznym. Takie jedzenie ma wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu, dodatkowo z uwagi na to, że wolno podnosi poziom glukozy, zapobiega nagłym napadom głodu.
Jakie niskoglikemiczne przekąski sprawdzą się u osoby walczącej z cukrzycą? Będą to świeże owoce, np. maliny, borówki, jeżyny, jabłka, nektarynki, pomarańcze czy truskawki.
Między posiłkami warto również wprowadzić: warzywa surowe lub gotowane, orzechy, nasiona czy jogurt naturalny.
Pamiętaj, że wpływ na wzrost indeksu glikemicznego mają obróbka oraz rozdrabnianie pokarmów. Tym samym, zakazane (lub mocno ograniczone) jest wprowadzanie do diety cukrzycowej różnego rodzaju przetworów, np. dżemów z malin, ponieważ tego typu produkty mają znacznie wyższy indeks glikemiczny.
Tłuszcz jest bardzo istotny w diecie cukrzyka. Substancja ta spowalnia wchłanianie węglowodanów z posiłków. W ten sposób poziom glukozy utrzymuje się na właściwym poziomie i nie pojawiają się jego nagłe skoki.
Dodatkowo tłuszcz pozwala na wchłanianie ważnych witamin. Wiele z nich jest również rozpuszczalnych tłuszczach. Do tych witamin należy witamina A, D, E i K. Co ciekawe, np. witamina D wspiera metabolizm cukrów w organizmie, co może przekładać się na łagodniejszy przebieg choroby. Z kolei witamina A jest niezbędna cukrzykowi do prawidłowego widzenia i regeneracji komórek, a witamina E wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Ponadto, ostatnia z wymienionych, witamina K, wspiera kontrolę glikemii.
Bardzo ważne jednak, by wybierać zdrowe tłuszcze, m.in.: kwasy omega-3, zawarte w rybach czy orzechach włoskich. Kwasy omega-3 ułatwiają kontrolę poziomu cukru we krwi, wspomagają pracę wątroby, a także odpowiadają za zmniejszanie objawów neuropatii cukrzycowej, będącej częstym powikłaniem cukrzycy.
Inne odpowiednie rodzaje przekąsek, które dostarczą wartościowych tłuszczów to m.in. awokado, a także oliwa z oliwek, idealna do serwowania np. z warzywami.
Diabetyk nie powinien zapominać również o dostarczaniu białka. Składnik ten pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, m.in. takich jak: utrzymanie uczucia sytości i kontrola poziomu cukru we krwi. Białkowe przekąski, co do zasady, nie wpływają bezpośrednio na glikemię poposiłkową. Obecność wartościowego białka w diecie w znaczny sposób zmniejsza wydzielanie tzw. hormonu głodu, co chroni przed nadmiernym podjadaniem pomiędzy kolejnymi posiłkami. Nie należy jednak przyjmować zbyt dużych ilości białka, ponieważ jego nadmiar obciąża nerki, które są u cukrzyka, bardziej niż u zdrowych osób, narażone na różne dolegliwości.
Do swojej diety osoba z cukrzycą może włączyć ten dodatek poprzez spożywanie orzechów, batonów białkowej o niskiej zawartości cukru.
Białko można uzupełnić, sięgając też po jogurt i chude sery. Źródłem białka są również nasiona roślin strączkowych, np. fasoli, soczewicy, soi, cieciorki czy grochu. Jednak w tego typu przekąskach, oprócz białka, znajdziesz duże ilości węglowodanów, które bezpośrednio oddziałują na poziom cukru we krwi.
Smacznym rozwiązaniem z hummusem są np. surowe słupki marchewki, ogórek albo awokado.
Dlaczego właśnie warto włączyć hummus między posiłkami? Przede wszystkim ten dodatek obniża poziom cukru we krwi. Jedząc go, unikasz nagłych skoków insuliny. To zmniejsza ryzyko niekontrolowanych problemów z napadami głodu oraz daje poczucie sytości.
Poza tym przygotowanie tego typu przegryzki jest niezwykłe szybkie – wystarczy posmarować nim wybrany dodatek i cieszyć się jego smakiem. Więcej o tym, co może jeść cukrzyk przeczytasz tutaj: https://www.medme.pl/diety-lecznicze/artykuly/co-moze-jesc-cukrzyk,98598.html.