logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Materiały Partnera
|
Apteczka młodej mamy – co kupić jeszcze przed porodem?

Apteczka młodej mamy – co kupić jeszcze przed porodem?

Materiał Partnera
15.10.2024

Pojawienie się dziecka na świecie poprzedzone jest radosnym oczekiwaniem, ale też obawą. Rodzice, chcąc zapewnić maluszkowi wszystko, co najlepsze, przygotowują pokój, łóżeczko, wózek, kompletują wyprawkę i uzupełniają apteczkę. Co powinno znaleźć się w apteczce młodej mamy?

arrow Wszystko pod kontrolą, czyli kompletowanie wyprawki
arrow Paracetamol i witaminy dla niemowląt, czyli wyposażenie apteczki
arrow Apteczka młodej mamy – co jeszcze powinno się w niej znaleźć?

Wszystko pod kontrolą, czyli kompletowanie wyprawki

Ciąża to dla przyszłej mamy prawdziwa huśtawka emocjonalna, nie tylko ze względu na szalejące hormony. Ciąża to wyjątkowy okres, w którym szczęście miesza się z niepewnością i wieloma obawami. Jest to stan całkiem naturalny i trzeba go po prostu przetrwać, ale czy da się temu chociaż trochę zaradzić? Oczywiście! Stres można złagodzić wyciszeniem, medytacją, ćwiczeniami, również oddechowymi. Warto też zawczasu pomyśleć o kompletowaniu wyprawki, bo zostawienie tego na ostatnią chwilę na pewno nie pomoże ukoić nerwów. 

Przemyślana wyprawka pozwoli uniknąć dodatkowego stresu, da rodzicom poczucie kontroli nad sytuacją i dobrze spełnionego obowiązku. Już samo jej kompletowanie może mieć działanie terapeutyczne, przynoszące dużo radości i satysfakcji. Warto dokładnie przemyśleć, co przyda się w pielęgnacji maluszka, a co będzie absolutnie niezbędne.

Oprócz pieluszek, śpioszków, kaftaników, podstawowych kosmetyków i akcesoriów, ważne jest też wyposażenie apteczki. Powinny się w niej znaleźć bezpieczne produkty o długim terminie ważności, między innymi probiotyki dla noworodkówProbiotyki są niezbędne w trakcie przyjmowania antybiotyków, ale nie tylko. Warto podawać je dziecku profilaktycznie, z uwagi na ich zbawienne działanie na florę bakteryjną. Między innymi poprawiają trawienie, zapobiegają infekcjom, wzmacniają odporność, skutecznie walczą z biegunką i stanami zapalnymi żołądka.

 

 

Paracetamol i witaminy dla niemowląt, czyli wyposażenie apteczki

W apteczce młodej mamy powinien też znaleźć się preparat z witaminą D oraz suplementy diety, zawierające kwasy DHA. Ich dawkowanie zawsze należy skonsultować z pediatrą, ponieważ jest ono uzależnione od indywidualnych potrzeb dziecka: od jego wieku, wagi, stosowanej diety, częstotliwości karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym itp.

Warto też zaopatrzyć się w środek odkażający dla niemowląt, który może być stosowany między innymi do opatrywania miejsca po przeciętej pępowinie. Przyda się też sól fizjologiczna między innymi do oczyszczania nosa, uszu i podniebienia, a także zapas gazików. Bardzo ważne, aby mieć na wszelki wypadek lek przeciwgorączkowy, taki jak paracetamol, którego dawkowanie należy skonsultować z lekarzem. Do apteczki powinien też trafić termometr, płyn łagodzący ból dziąseł przy wyżynaniu się ząbków i bezpieczny środek przeciwko kolkom. 

Warto też pomyśleć o kremach i maściach dla noworodków, do użytku codziennego w domu, jak i na zewnątrz. Zależnie od pory roku i aury, można posmarować maluszka kremem chroniącym przed promieniami UV lub przed wiatrem i mrozem. Dobrze też mieć w domu aspirator do oczyszczania noska z bardziej wymagającego kataru.

 

 

Apteczka młodej mamy – co jeszcze powinno się w niej znaleźć?

Apteczka młodej mamy musi być też apteczką dla niej samej. Oprócz produktów dla dziecka, muszą się w niej znaleźć także produkty dla przyszłej mamy. Apteczka powinna zawierać witaminy, które po konsultacji z lekarzem, powinno się przyjmować w trakcie ciąży i po porodzie. Często są to preparaty z witaminą A, C, D, B1 i B2, jak też bogate w żelazo, magnez i potas.

W przypadku karmienia piersią dobrze wyposażyć się w produkty wspomagające laktację, jak też wkładki laktacyjne i maść przeciwbólową na brodawki. Dobrze też pomyśleć o maści do pielęgnacji całych piersi. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe też warto mieć pod ręką, jednak ich skład i dawkowanie musi być skonsultowane z lekarzem.

W apteczce młodej mamy powinien znaleźć się środek dezynfekujący, płyn przyspieszający gojenie krocza po porodzie naturalnym albo pielęgnujący miejsce po cesarskim cięciu. Warto też zaopatrzyć się w maść lub balsam korygujący blizny i redukujący rozstępy, który może przydać się na dalszym etapie. Produkty dla dziecka i mamy mogą znaleźć się w jednej, większej apteczce, ale można też rozdzielić je na dwie apteczki, co usprawni organizację. Fajnym pomysłem może okazać się organizer z podziałem na dni tygodnia. Dzięki temu młoda mama nie zapomni podać dziecku witaminy D czy samej przyjąć codzienną dawkę witamin. Ważną cechą apteczki lub organizera jest podział na różnego rodzaju komory i kieszenie, co pomoże ułożyć produkty tematycznie. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na płodność?
Od kilku miesięcy staramy się z partnerem o dziecko, ale niestety nie odnosimy sukcesów. Przez kilka lat przyjmowałam antykoncepcję hormonalną, a teraz obawiam się, że może to wpływać na naszą zdolność...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 404 opinie
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
W pierwszej kolejności-wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego. Lekarz oceni konieczność/kolejność wdrożenia określonej diagnostyki zarówno u Pani jak i Pani partnera.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem jest niezbędna, może on zmodyfikować leki oraz proces leczenia.
Jak długo trwa rekonwalescencja po takich zabiegach i kiedy mogę zacząć starać się o dziecko?
Mam 27 lat i niedawno przeszłam operację usunięcia torbieli na jajniku oraz wyrostka. Rana po operacji przypomina bliznę po cesarskim cięciu. 
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Kwestie do omówienia z lekarzem ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 404 opinie
Umów wizytę
Należy o to zapytać ginekologa prowadzącego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 495 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 495 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Zobacz podobne
brak
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!