logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Materiały Partnera
|
3 sposoby na to, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne w pracy z pacjentami

3 sposoby na to, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne w pracy z pacjentami

10.09.2024
arrow Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, pracując z pacjentami? 
arrow 1. Korzystaj ze wsparcia, gdy go potrzebujesz – psycholog czy terapeuta mogą pomóc Ci zrozumieć wiele zagadnień 
arrow 2. Zadbaj o zabezpieczenie życia swojego i swojej rodziny – to ułatwi Ci skupienie się na pracy 
arrow Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? 
arrow 3. Postaw na zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, nawodnienie i aktywność fizyczna ułatwią regenerację i dodadzą Ci energii 

Zdrowie psychiczne jest nie mniej ważne od zdrowia fizycznego. Dlatego trzeba o nie dbać – szczególnie wtedy, gdy na co dzień spotyka się z dużą liczbą pacjentów i z ich licznymi problemami. Jak dbać wtedy o swoje zdrowie psychiczne? Co robić, aby zachować dobrą kondycję i samopoczucie? 

Do pogorszenia się stanu zdrowia psychicznego może dochodzić w wielu sytuacjach i z wielu powodów. Zawsze warto jednak temu zapobiegać, wdrażając działania profilaktyczne. Leczenie jest bardziej wymagające i angażujące niż zapobieganie. 

 

Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, pracując z pacjentami? 

Pracując z pacjentami, na co dzień ma się styczność z ich problemami – zdrowotnymi, prywatnymi czy finansowymi. Bardzo często oddziałują one na życie osób, które zajmują się leczeniem swoich podopiecznych, co jest naturalne, gdy spędza się z nimi dużo czasu, rozmawia, wymienia spostrzeżeniami i poglądami na różnego tematy. Jak w takiej sytuacji dbać o swoje zdrowie psychiczne? 

 

1. Korzystaj ze wsparcia, gdy go potrzebujesz – psycholog czy terapeuta mogą pomóc Ci zrozumieć wiele zagadnień 

Szewc bez butów chodzi, a osobom działającym w branży medycznej nierzadko najtrudniej poprosić o pomoc, gdy jej potrzebują. Unikaj tego. Jeśli czujesz, że jakaś sytuacja, przypadek czy ogólny bieg spraw Cię przytłaczają, skorzystaj ze wsparcia, np. w ramach interwencji kryzysowej u psychologa bądź regularnej sesji terapeutycznej. Nie są to oczywiście magiczne rozwiązania problemów. Rozmowa ze specjalistą może być jednak pomocna w zrozumieniu własnych emocji i w znalezieniu odpowiedzi na pytanie o to, z czego wynika konkretna sytuacja. 

Złożoność ludzkiej psychiki często płata figle – utrudnia zracjonalizowanie sobie tego, co dzieje się wokół, i zmniejszenie związanego z tym obciążenia emocjonalnego. I choć czasem jest się w pełni świadomym tej sytuacji, trudno nad nią zapanować. Aby to sobie ułatwić, sięgaj po pomoc. Może ona mieć doraźny charakter lub formę stałej współpracy – w zależności od tego, jak się czujesz i z jakimi problemami się zmagasz. 

 

2. Zadbaj o zabezpieczenie życia swojego i swojej rodziny – to ułatwi Ci skupienie się na pracy 

Prywatne problemy bardzo często oddziałują na samopoczucie w pracy i odwrotnie – te ze szpitala czy przychodni bardzo często przenosi się do domu. Nie zawsze da się to zmienić. Można jednak spróbować obniżyć napięcie towarzyszące w codziennym życiu. Jak tego dokonać? Możesz np. zadbać o zabezpieczenie życia swojego i swojej rodziny, aby – zamiast obawiać się o niepewną przyszłość – skupić się na byciu tu i teraz (również w pracy, gdzie jest to szczególnie ważne, gdy często podejmuje się decyzje rzutujące na zdrowie i życie pacjentów). 

Ubezpieczenie na życie jest w tym przypadku wsparciem na co dzień (bo daje spokój) i w razie trudnych wydarzeń (bo nie zostaje się samemu z problemami, a można liczyć na finansowe wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego). Warto więc wybrać taką polisę, której warunki będą dopasowane do Twoich potrzeb. Zamiast podstawowego zakresu ochrony, możesz zdecydować się na ten dodatkowy, zapewniający np. wsparcie na wypadek pobytu w szpitalu, niezdolności do pracy czy uszczerbku na zdrowiu. 

 

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie? 

Na cenę ubezpieczenia wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim: 

  • liczba zdarzeń objętych ochroną – im więcej ich jest, tym droższe jest ubezpieczenie. Polisa może obejmować m.in. takie zdarzenia jak śmierć, poważna choroba, pobyt w szpitalu czy wydarzenia dotyczące rodziny i bliskich; 
  • kwota ubezpieczenia; 
  • dane dotyczące ubezpieczonego – m.in. wiek, zawód. 

 

Mniejsza liczba zdarzeń, niższa kwota polisy, młody wiek i bezpieczny zawód to tańsza polisa. Szerszy zakres ochrony czy wyższa kwota ubezpieczenia to z reguły większy wydatek. Korzystając z internetowej porównywarki, znajdziesz propozycje ofert dla siebie. Wybór tej idealnej spośród nich nie będzie trudny. 

Na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia na życie. Dowiesz się z nich np. na co zwrócić uwagę podczas zakupu polisy. 

 

3. Postaw na zdrowy tryb życia – zbilansowana dieta, nawodnienie i aktywność fizyczna ułatwią regenerację i dodadzą Ci energii 

W zdrowym ciele zdrowy duch – w myśl tego powiedzenia, aby dbać o swoją kondycję psychiczną, musisz dbać też o tę fizyczną. Zatroszcz się więc o zdrową, zbilansowaną dietę i dużą ilość warzyw, które zaleca się spożywać do każdego posiłku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci też zadbać o odpowiednią masę ciała. 

Nawadniaj się. Codziennie pij co najmniej 2 litry wody. Unikaj napojów słodzonych i gazowanych – nawet tych bez kalorii. Organizm najlepiej nawadniać wodą. Jest ona również najtańsza, więc pozwoli Ci zadbać o budżet. 

Wykonuj też regularnie aktywność fizyczną. Co najmniej 3 razy w tygodniu na pół godziny wybierz się na szybszy spacer, jazdę na rowerze czy na basen. W ten sposób się dotlenisz, spalisz trochę kalorii i zadbasz o produkcję endorfin – hormonów szczęścia. 

Praca z pacjentami często wiąże się ze stresem, który oddziałuje na zdrowie psychiczne. Warto więc zrobić wszystko, aby wpływ tej sytuacji na Twoje życie był jak najmniejszy. W tym celu dobrze korzystać ze specjalistycznego wsparcia w razie potrzeby, dbać o spokój w życiu prywatnym np. poprzez zabezpieczenie przyszłości swojej i bliskich polisą oraz troszczyć się o dobrą kondycję organizmu. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Czy terapia online również może być skuteczna?
Chciałabym rozpocząć terapię i waham się między wizytami stacjonarnymi a online. 
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
O jaką terapie chodzi? Na co Pani choruje?
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
W przypadku terapii w gabinecie psychologa czy psychiatry - ważne, żeby wybrać dla siebie jak najbardziej odpowiednią formę, dającą komfort, poczucie spokoju; zawsze też można wybraną wcześniej formę spotkań zmienić na inną, gdyby okazało się, że wybrana jednak nie spełniła oczekiwań.
Hanna Markiewicz
psycholog,psychotraumatolog
0 / 0 opinii
Umów wizytę
Witam Panią,
Tak naprawdę nie ma znaczenia czy psychoterapia prowadzona jest przez kamerkę czy na żywo.
Terapia przede wszystkim powinna być zindywidualizowana, to znaczy dostosowana do problemu,
potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.
Żeby skutecznie Pani pomóc, należy przyjrzeć się różnym sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pani życia,
dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Bardzo ważne jest, żeby Pani zdecydowała się na podjęcie odpowiedniej psychoterapii i systematycznie w niej uczestniczyła,
bowiem skuteczność psychoterapii zależy nie tyle od sposobu czy nurtu, w jakim pracuje terapeuta,
ile od systematyczności i zaangażowania osoby zainteresowanej oraz od umiejętności terapeuty.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam serdecznie,
Hanna Markiewicz
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Sam prowadzę zarówno terapię stacjonarną jak i online, w zależności od miejsca zamieszkania Pacjenta i osobiście uważam, że obydwie formy terapii mogą być skuteczne, liczy się jedynie zaangażowanie Pacjenta i psychologa/terapeuty.
Joanna Kuczera
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT),psycholog,Psycholog dzieci i młodzieży,psycholog dorosłych,interwent kryzysowy
5.00 / 12 opinii
Umów wizytę
Wybór między terapią stacjonarną a online zależy od kilku czynników, które warto wziąć pod uwagę, aby wybrać formę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom. Badania porównujące skuteczność terapii online i stacjonarnej sugerują, że obie formy terapii są generalnie równie skuteczne. Jeśli zdecydujesz się na terapię online ważne jest, aby mieć w domu miejsce, gdzie możesz rozmawiać w prywatności i bez zakłóceń. Ostatecznie najlepsza forma terapii to ta, która będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa i skuteczna. Jeśli się wahasz, możesz rozważyć rozpoczęcie od jednej formy i ewentualnie przejście na drugą, jeśli uznasz, że lepiej spełni Twoje potrzeby.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Czy może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego?
Częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte Chciałbym dodać, że jestem również perfekcjonistą i często sprzątam.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologa i psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Kuczera
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT),psycholog,Psycholog dzieci i młodzieży,psycholog dorosłych,interwent kryzysowy
5.00 / 12 opinii
Umów wizytę
Tak, częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (OCD). W OCD pojawiają się natrętne myśli (obsesje), które wywołują niepokój, a kompulsywne działania (kompulsje) są próbą złagodzenia tego niepokoju. Perfekcjonizm i częste sprzątanie również mogą być związane z OCD, szczególnie jeśli odczuwasz silną potrzebę, aby wszystko było w idealnym porządku i gdy te zachowania znacząco wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli te objawy Cię niepokoją lub utrudniają funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Zalecam wizytę u psychologa oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii
Zobacz podobne
brak
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!