Stres jest reakcją organizmu na sytuacje wymagające dostosowania się lub przystosowania się.
Jest to naturalny mechanizm obronny, który może pomóc w radzeniu sobie z wyzwaniami. Jednakże, gdy stres staje się przewlekły lub intensywny, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
poradź sobie z nim radzić z pomocą psychologa lub psychiatry
Stres to reakcja organizmu człowieka na zewnętrzne bodźce, przy czym zazwyczaj określana jest jako nieprzyjemna i przyczyniająca się do dyskomfortu. O ile krótkotrwały stres jest reakcją zupełnie normalną i zazwyczaj nieszkodzącą organizmowi, to gdy jest on przewlekły poważnie odbija się na zdrowiu.
Udowodniono m.in., że przewlekły stres zwiększa ryzyko chorób układu krążenia czy cukrzycy typu 2. Co więcej lekarze szacują, że w aż 70 proc. przypadków to właśnie on jest przyczyną konsultacji lekarskiej. Obecnie częściej mówi się również o jego wpływie na choroby autoimmunologiczne, które w ostatnich latach są diagnozowane u coraz większej grupy osób na całym świecie.
Pacjenci doświadczający stresu mogą skorzystać z konsultacji online, w trakcie których specjalista przeprowadza wywiad dotyczący źródeł stresu, jego wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne oraz codzienne życie pacjenta. Na tej podstawie opracowywane są indywidualne strategie radzenia sobie ze stresem.
Wizyta w gabinecie pozwala na bezpośredni kontakt z psychologiem lub terapeutą, który może dokładniej ocenić stan psychiczny pacjenta i jego reakcje na stres. Podczas wizyty specjalista może zlecić dodatkowe testy psychologiczne, aby lepiej zrozumieć źródła i skutki stresu. Na podstawie zebranych informacji opracowywany jest spersonalizowany plan terapii.
Przyczyny stresu mogą być różnorodne np. wydarzenia życiowe, relacje interpersonalne: konflikty w rodzinie, problemy w związkach, presja społeczna, środowisko pracy, czy czynniki zdrowotne.
Przewlekły stres może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, zaburzenia trawienne, osłabienie układu odpornościowego, problemy ze snem, a nawet zaburzenia psychiczne, takie jak depresja i lęki.
Objawy wypalenia zawodowego mogą być fizyczne i emocjonalne. Oznacza to spadek wydajności, utrata satysfakcji z pracy, czy problemy zdrowotne, takie jak bezsenność, bóle głowy.
Aby zmniejszyć stres w pracy, można zastosować kilka technik. Ważne jest zarządzanie czasem, czyli priorytetyzacja zadań, czy planowanie przerw. Warto ustalić granice, aby uniknąć nadmiernego obiążenia pracą. Należy zadbać o dobrą komunikację z współpracownikami.
Należy szukać profesjonalnej pomocy, gdy stres staje się przewlekły i nie można sobie z nim poradzić samodzielnie, wpływa na codzienne funkcjonowanie, powoduje poważne objawy fizyczne lub emocjonalne czy rowadzi do myśli samobójczych lub samookaleczających.