Nowotwory gruczołów śliniowych są rzadkimi, ale poważnymi nowotworami, które mogą rozwijać się w gruczołach produkujących ślinę.
Gruczoły śliniowe obejmują ślinianki przyuszne, podżuchwowe, podjęzykowe oraz liczne małe gruczoły rozmieszczone w błonie śluzowej jamy ustnej i gardła.
skorzystaj z diagnostyki u wybranego lekarza
Nowotwór gruczołów ślinowych, czyli rak ślinianki, w 80 proc. przypadków zaliczany jest do guzów łagodnych. Przyczyny jego powstawania są nieznane, przy czym duży wpływ mogą mieć czynniki środowiskowe, a także zakażenia wirusowe, w tym wirusem opryszczki.
Objawy nowotworu gruczołów ślinowych to m.in. wyczuwalny guzek, który zazwyczaj pojawia się przy uchu lub pod żuchwą. Jeśli zmiana ma charakter złośliwy, wówczas mogą być widoczne również nacieki oraz owrzodzenia.
Jeśli pacjent doświadcza jakichkolwiek niepokojących objawów, które mogłyby wskazywać na nowotwór gruczołów ślinowych, wówczas powinien szybko skonsultować się z lekarzem.
Można umówić się na wizytę w gabinecie ale i również na konsultację online, by uzyskać wstępną pomoc i dowiedzieć się, jakie kroki podjąć na kolejnych etapach.
W trackie konsultacji online lekarz przeprowadza wywiad lekarski dotyczący objawów, historii zdrowia pacjenta oraz analizuje dotychczasowe wyniki badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Na tej podstawie specjalista proponuje wstępny plan leczenia.
Wizyta w gabinecie umożliwia bezpośredni kontakt z onkologiem, który przeprowadza dokładne badanie fizykalne i szczegółową ocenę dotychczasowych wyników diagnostycznych. Podczas wizyty lekarz może zlecić dodatkowe, aby precyzyjnie określić charakter i stadium nowotworu. Na podstawie zebranych informacji opracowywany jest spersonalizowany plan leczenia.
na temat nowotworu gruczołów ślinowych
Można je podzielić na: pleomorficzny nowotwór gruczołowy (pleomorphic adenoma) - najczęstszy typ, zazwyczaj łagodny. Rak gruczołowy (adenocarcinoma) - rzadszy, ale bardziej złośliwy. Rak ślinianki przyusznej (mucoepidermoid carcinoma, adenoid cystic carcinoma).
Przyczyny nie są w pełni znane, ale mogą obejmować ekspozycję na promieniowanie, palenie tytoniu lub używanie tytoniu do żucia, czynniki genetyczne lub dziedziczne i niektóre wirusy (choć rola wirusów nie jest dobrze zrozumiana).
Najczęstsze objawy to guz lub obrzęk w okolicy gruczołu ślinowego, ból w okolicy twarzy, szczególnie przy ucisku, problemy z połykaniem lub otwieraniem ust, zaburzenia smaku lub uczucie, że coś jest nieprawidłowe w jamie ustnej.
Diagnoza rozpoczyna się od badania fizycznego. Następnie jest zlecenie na obrazowanie radiologiczne (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i biopsję, która umożliwia ocenę tkanki nowotworowej pod mikroskopem.
Leczenie zależy od typu i zaawansowania nowotworu, ale może obejmować chirurgiczne usunięcie guza, radioterapię, chemioterapię (w niektórych przypadkach) i terapie celowane.