Przemęczanie, wypalenie zawodowe, czy toksyczne środowisko w pracy mogą spowodować skumulowanie się w człowieku pewnych emocji, z którymi ciężko sobie poradzić i często doprowadzają one do pojawienia się depresji. L4 na depresję jest coraz wyżej w hierarchii powodów zwolnień lekarskich z pracy i jest to coraz bardziej niepokojące.
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że depresja jest najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym, a także jest głównym czynnikiem niezdolności i niesprawności do wykonywania obowiązków związanych z pracą zarobkową, czyli pacjent musi w takiej sytuacji otrzymać L4 na depresję, która wyniszcza go każdego dnia. Problem ten dotyczy całej populacji na świecie.
Depresja jest chorobą przebiegłą i bezwzględnie należy ją leczyć, ponieważ nieleczona depresja może pogłębić chorobę i doprowadzić do samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, aby w odpowiednim momencie poprosić o pomoc specjalistyczną i taką pomoc będzie niósł psychiatra. Dlaczego psychiatra, a nie psycholog? Ponieważ psychiatra to lekarz, który posiada uprawnienia do leczenia i wprowadzenia, ewentualnie leczenia farmakologicznego, a psycholog to osoba, która nie posiada takowych uprawnień, nie ma obowiązków posiadania studiów medycznych i odpowiedniej specjalizacji, dlatego należy zgłosić się do lekarza psychiatry.
W przypadku zaobserwowania u siebie pierwszych odstępstw od normy w swoim zachowaniu, myśleniu i egzystencji życiowej warto zasięgnąć opinii u lekarza. Często w pierwszym odruchu korzystamy z lekarza POZ, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego powinien już zauważyć, że zmagamy się z problemem na tle psychicznym. Może on w takiej sytuacji wystawić L4 na depresję, jednak zalecane jest, aby zgłosić się z tym do psychiatry, który będzie najodpowiedniejszym wyborem w sytuacji, gdy depresja puka do naszych drzwi. Konsultacja u lekarza psychiatry powinna odbyć się jak najszybciej, w szczególności, gdy pacjenta męczy chroniczna bezsenność, przewlekły ból, trudne sytuacje życiowe, stany lękowe, czy nadużycia alkoholu lub innych środków odurzających.
Psychiatra podczas stawiania diagnozy i późniejszego procesu leczenia może wystawić L4 na depresję i jest to zwolnienie lekarskie takiego samego typu, jak każde inne od lekarza, czyli nie może trwać dłużej niż 182 dni. W przypadku, gdy pacjent będzie potrzebował więcej czasu, lekarz może skierować pacjenta na leczenie rehabilitacyjne, które nie trwa dłużej niż 3 miesiące.
Zasiłek chorobowy podczas wystawionego L4 na depresję wynosi 80% podstawy wymiaru składki, czyli tak samo jak w przypadku innych zwolnień lekarskich i jest ona wyliczana na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.
Pacjent otrzymujący L4 na depresję ma obowiązek zastosować się do leczenia, które wprowadził psychiatra i głównym celem leczenia jest przywrócenie funkcjonowania pacjenta do stanu sprzed choroby oraz praca nad ustąpieniem objawów towarzyszących depresji. Terapia skupia się na edukacji chorego oraz jego otoczenia na temat choroby, oraz wpojenia świadomości o konieczności regularnego przyjmowania leków, e-Recepta na odpowiednie leki przeciwdepresyjnie zostanie wystawiona tylko w przypadku, gdy lekarz uzna, to za słuszne. Cało leczenie powinno być kompleksowe, czyli powinna być to psychoterapia, psychoedukacja w jednym, wraz z pomocą leczenia farmakologicznego.
Nie, na e-Zwolnieniu, które zostanie przekazane pracodawcy, nie będzie informacji o tym, że pochodzi ono od lekarza psychiatry. Pacjent nie powinien zatem obawiać się sytuacji, że te informacje zostaną przekazane innym postronnym osobom. Pracownik nie ma obowiązku informować o powodzie swojego L4, jeśli uważa to za zbyt prywatną kwestię.
Tak. W obecnym czasie telemedycyna oferuje kompleksowe usługi, które w jakości nie różnią się niczym od tych w gabinecie stacjonarnym. Dodatkowo pacjent dzięki nim nie naraża się na niepotrzebne bodźce, takie jak: zbyt dużo ludzi w poczekalni, czy stres związany z rozmową twarzą w twarz. Dzięki e-Wizytą pacjent może uzyskać kompleksową pomoc w bezpiecznym i komfortowym dla siebie miejscu.
Oczywiście. Warto pamiętać, że aby uzyskać L4, trzeba zgłosić się do psychiatry, ponieważ psycholog, nie ma uprawnień, aby je wystawić. Psychiatra, jeśli uzna, że pacjent jest niezdolny do pracy oraz zachodzi konieczność, wypisze zwolnienie lekarskie z pracy.